On August 20, 2025, Realme launched Realme P4 Pro 5G. This model comes at a price of Rs. 25999. The processor in this model is Qualcomm 7 Gen 4 and this mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Realme P4 Pro 5G comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This phone has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 1280 x 2800 px Display Resolution which is best available in this price range. Along with this, this mobile also packs some more great features like 6.8 inches Display Size and 453 ppi Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 25999. This model is also available in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
On August 20, 2025, Realme launched Realme P4 Pro 5G. This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.25999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 25999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 27990/- |
This model features Android 15. This model has 7000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 189 g and measures 76.16 x 162.27 x 7.68 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Contrast Ratio: 5,000,000:1, 2500Hz Instantaneous Touch Sampling Rate, Dimming: 4608Hz PWM Dimming.
This model has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, AI Landscape, Night, Hi-Res, Pro, Pano, Street, Film, Slo-Mo, Timelapse, Long Exposure, Dual Video, Underwater, Text Scanner, Breeno Scan, Tilt-Shift, Google Lens, Supports Live Photos.




Realme P4 Pro 5G is powered by Octa Core Qualcomm 7 Gen 4 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has In Display fingerprint sensor.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone has 80W SUPERVOOC Charge.
Q. What is aspect ratio of Realme P4 Pro 5G?
A. Realme P4 Pro 5G comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Does Realme P4 Pro 5G support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone comes with 7000 mAh.
Q. What is display size of this model?
A. Realme P4 Pro 5G comes with display size of 6.8 in.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It comes with USB-C.
Q. What is the weight of Realme P4 Pro 5G?
A. This model weighs 189 g.
Q. Which processor powers Realme P4 Pro 5G?
A. It is powered by Qualcomm 7 Gen 4 processor.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. This model has screen to body ratio of ~ 93%.
| Name | Realme P4 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1280 x 2800 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 7 Gen 4 Chipset,Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |