On May 07, 2026, OnePlus launched OnePlus Nord CE 6 5G. The Cost of this phone is Rs. 29998. The processor in OnePlus Nord CE 6 5G is Qualcomm 7s Gen4 and it has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. OnePlus Nord CE 6 5G comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 450 ppi Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 29998. You can also get this model in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 8000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On May 07, 2026, OnePlus launched OnePlus Nord CE 6 5G.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 29998/- |
| Croma | 80 | Rs. 29999/- |
This phone comes with Android 16. This phone comes with 8000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 77.5 x 162.5 x 8.5 mm (height x width x thickness) and weighs 215 g.
OnePlus Nord CE 6 5G comes with Color AMOLED Screen (1.07 b Colors) and display resolution of 1272 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This OnePlus phone also has Touch Response (Instantaneous): Up to 3200 Hz with Dedicated Touch Reflex Chip, Eye-care , Sunburst HDR technology: Yes, Sunburst Display, Eye Comfort, Bed Time Mode, Screen Color Mode, Auto/manual Brightness, White Point Reduction, Screen Color Temperature, Night Mode,, Aqua Touch 2.0.
This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Pano, FILM, Slo-mo, Long Exposure, Dual-view Video, Time-lapse, Hi-Res, Google Lens, Pro, Text scanner, Tilt-Shift, Zoom 1-10x digital zoom, 4K video at 30 fps, 1080p video at 60/30 fps, 720p video at 60/30 fps, EIS/OIS video: 4K video at 30 fps, 1080p video at 60/30 fps (default), 720p video at 60/30 fps, Slo-mo video at 1080p at 120 fps, 720p at 240/120 fps, Time-lapse at 1080p video at 1920/960/480/240/120/60/30/15 fps, Digital zoom: Up to 10x, Dual-view video capturing support, Cinematic video capturing support, Video Editor.





OnePlus Nord CE 6 5G is powered by 2.7 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen4 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 8000 mAh.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. OnePlus Nord CE 6 5G comes with aspect ratio of 19.6:9.
Q. Which operating system OnePlus Nord CE 6 5G comes with?
A. This model has Android 16.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 215 g.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1272 x 2772 pixels.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. OnePlus Nord CE 6 5G comes with screen to body ratio of ~ 93.5%.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of OnePlus Nord CE 6 5G are 77.5 x 162.5 x 8.5 mm.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model has 80W SUPERVOOC Charging.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
| Name | OnePlus Nord CE 6 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,8000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1272 x 2772 pixels,144 Hz,GG Victus+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Autofocus and Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7s Gen4 Chipset,2.7 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |