OnePlus released its OnePlus Nord CE 6 5G (8GB RAM + 256GB) on May 07, 2026. This phone comes at a price of Rs. 34999. It is powered by Qualcomm 7s Gen4 processor. This phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 34999. You can also get this phone in 8GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 8000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
OnePlus released its OnePlus Nord CE 6 5G (8GB RAM + 256GB) on May 07, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 34999/- |
| Croma | 80 | Rs. 34999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 36836/- |
This model comes with Android 16. This model comes with 8000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This mobile weighs 215 g and measures 77.5 x 162.5 x 8.5 mm (height x width x thickness).
OnePlus Nord CE 6 5G (8GB RAM + 256GB) comes with Color AMOLED Screen (1.07 b Colors) and display resolution of 1272 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This OnePlus phone also has Touch Response (Instantaneous): Up to 3200 Hz with Dedicated Touch Reflex Chip, Eye-care , Sunburst HDR technology: Yes, Sunburst Display, Eye Comfort, Bed Time Mode, Screen Color Mode, Auto/manual Brightness, White Point Reduction, Screen Color Temperature, Night Mode,, Aqua Touch 2.0.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in OnePlus Nord CE 6 5G (8GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Pano, FILM, Slo-mo, Long Exposure, Dual-view Video, Time-lapse, Hi-Res, Google Lens, Pro, Text scanner, Tilt-Shift, Zoom 1-10x digital zoom, 4K video at 30 fps, 1080p video at 60/30 fps, 720p video at 60/30 fps, EIS/OIS video: 4K video at 30 fps, 1080p video at 60/30 fps (default), 720p video at 60/30 fps, Slo-mo video at 1080p at 120 fps, 720p at 240/120 fps, Time-lapse at 1080p video at 1920/960/480/240/120/60/30/15 fps, Digital zoom: Up to 10x, Dual-view video capturing support, Cinematic video capturing support, Video Editor.





There is 2.7 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen4 processor running in OnePlus Nord CE 6 5G (8GB RAM + 256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This mobile comes with screen to body ratio of ~ 93.5%.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It comes with USB-C.
Q. What is display size of this model?
A. OnePlus Nord CE 6 5G (8GB RAM + 256GB) comes with display size of 6.78 in.
Q. Does OnePlus Nord CE 6 5G (8GB RAM + 256GB) has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 80W SUPERVOOC Charging.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. Which operating system OnePlus Nord CE 6 5G (8GB RAM + 256GB) comes with?
A. It comes with Android 16.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model comes with 8000 mAh.
Q. Which processor powers OnePlus Nord CE 6 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. It is powered by Qualcomm 7s Gen4 processor.
Q. What is display resolution of this model?
A. This phone comes with display resolution of 1272 x 2772 pixels.
| Name | OnePlus Nord CE 6 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,8000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1272 x 2772 pixels,144 Hz,GG Victus+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Autofocus and Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7s Gen4 Chipset,2.7 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |