On August 20, 2025, Realme launched Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB). The Cost of this phone is Rs. 32999. The processor in this phone is Qualcomm 7 Gen 4. Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. It has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 32999. This mobile is also available in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
On August 20, 2025, Realme launched Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB). This phone is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.32999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 32999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 28999/- |
This mobile comes with Android 15. This mobile comes with 7000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This mobile weighs 189 g and measures 76.16 x 162.27 x 7.68 mm (height x width x thickness).
Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Contrast Ratio: 5,000,000:1, 2500Hz Instantaneous Touch Sampling Rate, Dimming: 4608Hz PWM Dimming.
This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, AI Landscape, Night, Hi-Res, Pro, Pano, Street, Film, Slo-Mo, Timelapse, Long Exposure, Dual Video, Underwater, Text Scanner, Breeno Scan, Tilt-Shift, Google Lens, Supports Live Photos.




Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) is powered by Octa Core Qualcomm 7 Gen 4 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has In Display fingerprint sensor.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) has Android 15.
Q. What is price of Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. Currently, This phone has best price of Rs.32999.
Q. Does Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Which processor powers Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. The processor in this mobile is Qualcomm 7 Gen 4.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 189 g.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) has screen to body ratio of ~ 93%.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This phone comes with USB-C.
Q. What is display resolution of this model?
A. Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) comes with display resolution of 1280 x 2800 pixels.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) has aspect ratio of 20:9.
| Name | Realme P4 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1280 x 2800 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 7 Gen 4 Chipset,Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |