The Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) from Realme was launched on May 22, 2026. This mobile comes at a price of Rs. 34999. It is powered by Mediatek 6300 processor and it has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 34999. You can also get this mobile in 6GB+128GB and 8GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 8000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) from Realme was launched on May 22, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 34999/- |
It has Android 16. It has 8000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 78.23 x 166.47 x 8.88 mm (height x width x thickness) and weighs 224 g.
This model comes with Color LCD Screen (16.7 m Colors) and display resolution of 720 x 1570 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 254 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, AI LANDSCAPE, VIBE, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Underwater, Hypertext, TILT-SHIFT, 1080P video: 60fps,30 fps 720P video: 60fps,30 fps(with Retouch on) 720P SLO-MO video: 120 fps 1080P TIME-LAPSE: 30 fps Supports Cinematic video shooting Supports Dual-view video shooting Supports video zoom shooting: up to 10× digital zoom.





There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor running in Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) comes with screen to body ratio of ~ 90.4%.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 20.06:9.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model comes with 45W.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this mobile are 78.23 x 166.47 x 8.88 mm.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone comes with 8000 mAh.
Q. Does Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is display size of this phone?
A. This model has display size of 6.8 in.
Q. Which processor powers Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by Mediatek 6300 processor.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of this model?
A. This phone weighs 224 g.
| Name | Realme 16T 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,8000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,720 x 1570 pixels,144 Hz,Panda-1681,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |