The Realme 16 Pro Plus 5G from Realme was launched on January 06, 2026. The Cost of this model is Rs. 46299. Realme 16 Pro Plus 5G is powered by Qualcomm 7 Gen4 processor and this mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Realme 16 Pro Plus 5G comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. It has 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 6.8 inches Display Size and 50 MP Front Camera. You can buy this product at Amazon for Rs. 46299. You can also get this phone in 8GB+256GB , 12GB+256GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
The Realme 16 Pro Plus 5G from Realme was launched on January 06, 2026. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.46299. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 46299/- |
This phone features Android 16. This phone comes with 7000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 76.3 x 162.5 x 8.1 mm (height x width x thickness) and weighs 198 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch).
There is 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in Realme 16 Pro Plus 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Vibe Mode, Night, Panorama, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, Time lapse, HI-RES, Google Lens, Underwater, Hypertext, Scan, TILT-SHIFT, Pro Video.




There is 2.8 GHz Octa Core Qualcomm 7 Gen4 processor running in Realme 16 Pro Plus 5G. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the weight of Realme 16 Pro Plus 5G?
A. This model weighs 198 g.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.46299.
Q. What is display size of Realme 16 Pro Plus 5G?
A. Realme 16 Pro Plus 5G has display size of 6.8 in.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Realme 16 Pro Plus 5G comes with display resolution of 1280 x 2800 pixels.
Q. When was Realme 16 Pro Plus 5G launched?
A. The Realme 16 Pro Plus 5G was launched on January 06, 2026.
Q. Which processor powers Realme 16 Pro Plus 5G?
A. The processor in this mobile is Qualcomm 7 Gen4.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This phone comes with Android 16.
Q. Does Realme 16 Pro Plus 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has In Display fingerprint sensor.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 76.3 x 162.5 x 8.1 mm.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile comes with 7000 mAh.
| Name | Realme 16 Pro Plus 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1280 x 2800 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7 Gen4 Chipset,2.8 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |