The Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB) from Realme was launched on January 06, 2026. This model comes at a price of Rs. 51999. It is powered by Qualcomm 7 Gen4 processor and this phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB) comes with 4G & 3G connectivity. Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB) runs on Android 16. This phone has 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this phone also has 6.8 inches Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 51999. You can also get this phone in 8GB+128GB , 8GB+256GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
The Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB) from Realme was launched on January 06, 2026. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.51999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 51999/- |
It features Android 16. This model has 7000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 76.3 x 162.5 x 8.1 mm (height x width x thickness) and weighs 198 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch).
There is 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Vibe Mode, Night, Panorama, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, Time lapse, HI-RES, Google Lens, Underwater, Hypertext, Scan, TILT-SHIFT, Pro Video.




There is 2.8 GHz Octa Core Qualcomm 7 Gen4 processor running in Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which processor powers Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB)?
A. It is powered by Qualcomm 7 Gen4 processor.
Q. What is display size of this phone?
A. Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB) has display size of 6.8 in.
Q. What is price of Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB)?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.51999.
Q. What is display resolution of Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB)?
A. Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB) comes with display resolution of 1280 x 2800 pixels.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 198 g.
Q. Does Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB) has fast charging?
A. Yes, This model comes with 80W.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It has USB-C.
Q. Does Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB) support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is the battery size of Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB)?
A. This phone has 7000 mAh.
| Name | Realme 16 Pro Plus 5G (12GB+256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1280 x 2800 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7 Gen4 Chipset,2.8 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |