Realme released its Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB) on January 06, 2026. Price of this mobile is Rs. 48299. This Phone is powered by Qualcomm 7 Gen4 processor. This model has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB) comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This model has 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 6.8 inches Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 48299. This phone is also available in 8GB+128GB , 12GB+256GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
Realme released its Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB) on January 06, 2026. This phone is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.48299. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 48299/- |
This model has Android 16. This mobile has 7000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The phone weighs 198 g and measures 76.3 x 162.5 x 8.1 mm (height x width x thickness).
This mobile comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch).
There is 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Vibe Mode, Night, Panorama, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, Time lapse, HI-RES, Google Lens, Underwater, Hypertext, Scan, TILT-SHIFT, Pro Video.




There is 2.8 GHz Octa Core Qualcomm 7 Gen4 processor running in Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system this model comes with?
A. This mobile has Android 16.
Q. When was Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB) launched?
A. On January 06, 2026, Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB) was launched.
Q. What is display size of Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB)?
A. This phone comes with display size of 6.8 in.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB) has best price of Rs.48299.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which processor powers Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB)?
A. This Phone is powered by Qualcomm 7 Gen4 processor.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model comes with 7000 mAh.
Q. Does Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB) has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. What is the weight of Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB)?
A. This phone weighs 198 g.
Q. What is usb type of this model?
A. It features USB-C.
| Name | Realme 16 Pro Plus 5G (8GB+256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1280 x 2800 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7 Gen4 Chipset,2.8 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |