On May 29, 2026 (Expected), Xiaomi will launch its Xiaomi Redmi Turbo 5. The Expected cost of this mobile is Rs. 39999. The processor in this phone is Mediatek 8500 Ultra and it has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 20 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 39999.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.59 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 9000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
On May 29, 2026 (Expected), Xiaomi will launch its Xiaomi Redmi Turbo 5. This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.39999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This mobile has Android 16. It has 9000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.2 x 157.5 x 8.2 mm (height x width x thickness) and weighs 204 g.
This phone comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1268 x 2756 pixels. The phone has a screen size of 6.59 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has 4000 nits (peak).
This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 20 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
Xiaomi Redmi Turbo 5 is powered by 3.4 GHz Octa Core Mediatek 8500 Ultra processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Xiaomi Redmi Turbo 5 comes with display resolution of 1268 x 2756 pixels.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is display size of this phone?
A. This model comes with display size of 6.59 in.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. This phone has screen to body ratio of ~ 89.8%.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this model are 75.2 x 157.5 x 8.2 mm.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone has 100W Fast charging.
Q. What is the weight of Xiaomi Redmi Turbo 5?
A. This mobile weighs 204 g.
Q. Does Xiaomi Redmi Turbo 5 has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This mobile has Android 16.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 9000 mAh.
| Name | Xiaomi Redmi Turbo 5 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,9000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.59 inches,1268 x 2756 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,20 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8500 Ultra Chipset,3.4 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |