The Xiaomi Redmi Note 17 Pro is going to be launched on December 18, 2026 (Expected). This phone comes at a price of Rs. 39999. It is powered by Mediatek 7500 processor. This phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Xiaomi Redmi Note 17 Pro comes with 4G & 3G connectivity. Xiaomi Redmi Note 17 Pro runs on Android 16. It has 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this mobile also has 6.83 inches Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual |
The Xiaomi Redmi Note 17 Pro is going to be launched on December 18, 2026 (Expected).
It comes with Android 16. This model comes with 7000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
Xiaomi Redmi Note 17 Pro comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1280 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 447 PPI (Pixels per inch).
There is 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera in Xiaomi Redmi Note 17 Pro with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
There is Octa Core Mediatek 7500 processor running in Xiaomi Redmi Note 17 Pro. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display size of this mobile?
A. This mobile comes with display size of 6.83 in.
Q. Which processor powers Xiaomi Redmi Note 17 Pro?
A. This Phone is powered by Mediatek 7500 processor.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 16.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Xiaomi Redmi Note 17 Pro comes with aspect ratio of 20.1:9.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. This phone has screen to body ratio of ~ 89.7%.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone comes with 7000 mAh.
Q. What is usb type of Xiaomi Redmi Note 17 Pro?
A. This phone has USB-C.
Q. Does Xiaomi Redmi Note 17 Pro support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model comes with 80W Fast charging.
Q. When is Xiaomi Redmi Note 17 Pro going to be launched?
A. The Xiaomi Redmi Note 17 Pro is going to be launched on December 18, 2026 (Expected).
| Name | Xiaomi Redmi Note 17 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1280 x 2772 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7500 Chipset,Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |