On December 18, 2026 (Expected), Xiaomi will launch its Xiaomi Redmi Note 17 5G. This model might come at a price of Rs. 34990. and it has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. It has 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 200 MP Camera which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.77 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual |
On December 18, 2026 (Expected), Xiaomi will launch its Xiaomi Redmi Note 17 5G. This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.34990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
It features Android 16. It comes with 7000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
It comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.77 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 388 PPI (Pixels per inch).
It has 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports HDR, Panorama.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This mobile has screen to body ratio of ~ 89.7%.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Xiaomi Redmi Note 17 5G features USB-C.
Q. What is aspect ratio of Xiaomi Redmi Note 17 5G?
A. This mobile comes with aspect ratio of 20.5:9.
Q. What is display size of this mobile?
A. Xiaomi Redmi Note 17 5G comes with display size of 6.77 in.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It has Android 16.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model comes with 7000 mAh.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 55W Fast Charging.
| Name | Xiaomi Redmi Note 17 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.77 inches,1080 x 2392 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |