On May 27, 2025, Realme launched Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB). Price of this model is Rs. 44999. The processor in this mobile is Mediatek 9400e and this mobile has 12 GB RAM with 512 GB Internal Memory. Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB) comes with 4G & 3G connectivity. Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB) runs on Android 15. This model has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 44999. You can also get this model in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
On May 27, 2025, Realme launched Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB). This mobile is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.44999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 44999/- |
| Croma | 80 | Rs. 43999/- |
This model features Android 15. This mobile has 7000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 76.13 x 162.42 x 8.3 mm (height x width x thickness) and weighs 206 g.
It comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1264 x 2780 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch).
This model has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Color spectrum sensor, HDR, panorama.




Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB) is powered by 3.4 GHz Octa Core Mediatek 9400e processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the battery size of Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB)?
A. This model has 7000 mAh Li-Po Battery.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This phone comes with display resolution of 1264 x 2780 pixels.
Q. Which processor powers Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB)?
A. This Phone is powered by Mediatek 9400e processor.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB) has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 120W Charging.
Q. What is display size of this mobile?
A. This mobile comes with display size of 6.78 in.
Q. When was Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB) launched?
A. On May 27, 2025, Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB) was launched.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB) has best price of Rs.44999.
| Name | Realme GT 7 (12GB RAM + 512GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1264 x 2780 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 9400e Chipset,3.4 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |