The Realme GT 7 from Realme was launched on May 27, 2025. The Cost of this phone is Rs. 36999. Realme GT 7 is powered by Mediatek 9400e processor and this model has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. It has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 36999. This phone is also available in 12GB+256GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
The Realme GT 7 from Realme was launched on May 27, 2025. Realme GT 7 is currently available in stores like Flipkart and Amazon to purchase, with best price being Rs.36999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 36999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 41490/- |
| Croma | 80 | Rs. 36999/- |
This phone comes with Android 15. It has 7000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 76.13 x 162.42 x 8.3 mm (height x width x thickness) and weighs 206 g.
Realme GT 7 comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1264 x 2780 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in Realme GT 7 with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Color spectrum sensor, HDR, panorama.




There is 3.4 GHz Octa Core Mediatek 9400e processor running in Realme GT 7. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model has 120W Charging.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.36999.
Q. What is display resolution of Realme GT 7?
A. Realme GT 7 comes with display resolution of 1264 x 2780 pixels.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. When was Realme GT 7 launched?
A. The Realme GT 7 was launched on May 27, 2025.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 76.13 x 162.42 x 8.3 mm.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This model has screen to body ratio of ~ 90.4%.
| Name | Realme GT 7 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1264 x 2780 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 9400e Chipset,3.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |