On February 24th, 2026, iQOO launched iQOO 15R (12GB RAM + 256GB). Price of this model is Rs. 50999. The processor in this mobile is Qualcomm 8 Gen5 and this model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. It has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 50999. It is also available in 8GB+256GB and 12GB RAM + 512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.59 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7600 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
On February 24th, 2026, iQOO launched iQOO 15R (12GB RAM + 256GB). This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.50999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 50999/- |
This mobile features Android 16. It comes with 7600 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This Phone measures 74.4 x 157.6 x 7.9 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1260 x 2750 pixels. The phone has a screen size of 6.59 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 459 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has Eyecare Display, HDR10+, 4320Hz PWM.
This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Snapshot, Night, Portrait, Photo, Video, 50MP, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Pro, Supermoon, Ultra HD Document, Long Exposure, Live Photo, Fish Eye.





iQOO 15R (12GB RAM + 256GB) is powered by 3.8 GHz Octa Core Qualcomm 8 Gen5 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does iQOO 15R (12GB RAM + 256GB) has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has In Display fingerprint sensor.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is display size of iQOO 15R (12GB RAM + 256GB)?
A. This model comes with display size of 6.59 in.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of iQOO 15R (12GB RAM + 256GB) are 74.4 x 157.6 x 7.9 mm.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This mobile comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. iQOO 15R (12GB RAM + 256GB) comes with display resolution of 1260 x 2750 pixels.
Q. Does iQOO 15R (12GB RAM + 256GB) has fast charging?
A. Yes, This phone has 100W Flash Charge.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This phone has Android 16.
| Name | iQOO 15R (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,7600 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.59 inches,1260 x 2750 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 8 Gen5 Chipset,3.8 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |