iQOO released its iQOO 15R (12GB RAM + 512GB) on February 24th, 2026. This phone comes at a price of Rs. 57999. It is powered by Qualcomm 8 Gen5 processor. This phone has 12 GB RAM with 512 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This model has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 57999. You can also get this phone in 8GB+256GB and 12GB RAM + 256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.59 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 7600 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
iQOO released its iQOO 15R (12GB RAM + 512GB) on February 24th, 2026. iQOO 15R (12GB RAM + 512GB) is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.57999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 57999/- |
It comes with Android 16. This phone has 7600 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This model measures 74.4 x 157.6 x 7.9 mm (height x width x thickness).
iQOO 15R (12GB RAM + 512GB) comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1260 x 2750 pixels. The phone has a screen size of 6.59 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 459 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has Eyecare Display, HDR10+, 4320Hz PWM.
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in iQOO 15R (12GB RAM + 512GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Snapshot, Night, Portrait, Photo, Video, 50MP, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Pro, Supermoon, Ultra HD Document, Long Exposure, Live Photo, Fish Eye.





There is 3.8 GHz Octa Core Qualcomm 8 Gen5 processor running in iQOO 15R (12GB RAM + 512GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is aspect ratio of iQOO 15R (12GB RAM + 512GB)?
A. iQOO 15R (12GB RAM + 512GB) comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model has 7600 mAh.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.57999.
Q. What is usb type of iQOO 15R (12GB RAM + 512GB)?
A. It has USB-C.
Q. Which processor powers iQOO 15R (12GB RAM + 512GB)?
A. The processor in this mobile is Qualcomm 8 Gen5.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 74.4 x 157.6 x 7.9 mm.
Q. Does iQOO 15R (12GB RAM + 512GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This model has Android 16.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1260 x 2750 pixels.
| Name | iQOO 15R (12GB RAM + 512GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,7600 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.59 inches,1260 x 2750 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 8 Gen5 Chipset,3.8 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |