On November 26th, 2025, iQOO launched iQOO 15. The Cost of this phone is Rs. 72999. The processor in this phone is Qualcomm 8 Elite Gen 5. iQOO 15 has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. iQOO 15 comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. It has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 4.6 GHz CPU Speed which is best available in this price range. Along with this, this phone also packs some more great features like 6.85 inches Display Size and 508 ppi Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 72999. This phone is also available in 16GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.85 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
On November 26th, 2025, iQOO launched iQOO 15. iQOO 15 is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.72999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 72999/- |
This mobile comes with Android 16. This phone has 7000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 215 g and measures 76.8 x 163.7 x 8.1 mm (height x width x thickness).
iQOO 15 comes with display resolution of 1440 x 3168 pixels. The phone has a screen size of 6.85 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 508 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has Anti-Reflective Protective Film, Dolby Atmos.
This mobile has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
iQOO 15 is powered by 4.6 GHz Octa Core Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 16.
Q. Does iQOO 15 support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. When was iQOO 15 launched?
A. The iQOO 15 was launched on November 26th, 2025.
Q. What is screen to body ratio of iQOO 15?
A. This mobile comes with screen to body ratio of ~ 90.7%.
Q. What is price of iQOO 15?
A. Currently, iQOO 15 has best price of Rs.72999.
Q. What is usb type of this model?
A. iQOO 15 features USB-C.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 19.8:9.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 7000 mAh.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 215 g.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | iQOO 15 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.85 inches,1440 x 3168 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset,4.6 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Ultrasonic Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |