On November 26th, 2025, iQOO launched iQOO 15 (16GB RAM + 512GB). Price of this mobile is Rs. 79998. The processor in this mobile is Qualcomm 8 Elite Gen 5 and it has 16 GB RAM with 512 GB Internal Memory. iQOO 15 (16GB RAM + 512GB) comes with 4G & 3G connectivity. iQOO 15 (16GB RAM + 512GB) runs on Android 16. This model has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 4.6 GHz CPU Speed which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 6.85 inches Display Size, 508 ppi Display PPI and 7000 mAh Battery. You can buy this product at Amazon for Rs. 79998. This mobile is also available in 12GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 6.85 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
On November 26th, 2025, iQOO launched iQOO 15 (16GB RAM + 512GB). This mobile is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.79998. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 79998/- |
This mobile has Android 16. This mobile has 7000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). It weighs 215 g and measures 76.8 x 163.7 x 8.1 mm (height x width x thickness).
This mobile comes with display resolution of 1440 x 3168 pixels. The phone has a screen size of 6.85 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 508 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has Anti-Reflective Protective Film, Dolby Atmos.
This mobile has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
iQOO 15 (16GB RAM + 512GB) is powered by 4.6 GHz Octa Core Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor. There is 16 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display resolution of this phone?
A. This mobile comes with display resolution of 1440 x 3168 pixels.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. It has screen to body ratio of ~ 90.7%.
Q. When was iQOO 15 (16GB RAM + 512GB) launched?
A. The iQOO 15 (16GB RAM + 512GB) was launched on November 26th, 2025.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 19.8:9.
Q. Does iQOO 15 (16GB RAM + 512GB) support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this mobile are 76.8 x 163.7 x 8.1 mm.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 215 g.
Q. What is price of this model?
A. Currently, iQOO 15 (16GB RAM + 512GB) has best price of Rs.79998.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This phone comes with USB-C.
| Name | iQOO 15 (16GB RAM + 512GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.85 inches,1440 x 3168 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset,4.6 GHz, Octa Core Processor,16 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Ultrasonic Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |