On June 05, 2025, OnePlus launched OnePlus 13s 5G. Price of this phone is Rs. 52999. The processor in this mobile is Qualcomm 8 Elite. This phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. OnePlus 13s 5G comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 4.32 GHz CPU Speed which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 52999. This mobile is also available in 12GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.32 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5850 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual |
On June 05, 2025, OnePlus launched OnePlus 13s 5G. OnePlus 13s 5G is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.52999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 52999/- |
| Croma | 80 | Rs. 54999/- |
This model comes with Android 15. This phone has 5850 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 71.7 x 150.8 x 8.2 mm (height x width x thickness) and weighs 185 g.
OnePlus 13s 5G comes with display resolution of 1216 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.32 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This OnePlus phone also has Support 100% Display P3, Nature Tone Display, Eye Comfort, Bedtime Mode, Image Sharpener, Video Color Enhancer, Screen Color Mode, Color Vision Enhancement, Auto Brightness, Manual Brightness, Screen Color Temperature, Bright HDR Video Mode, Dark Mode, Dolby Vision, HDR 10+, HDR Vivid.
This model has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Laser Focus, Color Spectrum Sensor, HDR, Panorama.





OnePlus 13s 5G is powered by 4.32 GHz Octa Core Qualcomm 8 Elite processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 71.7 x 150.8 x 8.2 mm.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, OnePlus 13s 5G has best price of Rs.52999.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. OnePlus 13s 5G comes with aspect ratio of 19.54:9.
Q. What is the weight of OnePlus 13s 5G?
A. This model weighs 185 g.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is usb type of OnePlus 13s 5G?
A. OnePlus 13s 5G comes with USB-C.
Q. What is display size of this mobile?
A. OnePlus 13s 5G has display size of 6.32 in.
Q. What is display resolution of OnePlus 13s 5G?
A. OnePlus 13s 5G comes with display resolution of 1216 x 2640 pixels.
| Name | OnePlus 13s 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5850 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.32 inches,1216 x 2640 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 8 Elite Chipset,4.32 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |