Samsung released its Samsung Galaxy S25 Edge on May 13, 2025. Price of this mobile is Rs. 69999. The processor in this mobile is Qualcomm 8Elite and this phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. Samsung Galaxy S25 Edge runs on Android 15. This mobile has 200 MP + 12 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 12 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this phone also packs some more great features like 4.47 GHz CPU Speed, 1440p Display Resolution, 513 ppi Display PPI and 163 g Weight. You can buy this product at Flipkart for Rs. 69999. This model is also available in 12GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 3900 mAh |
| Camera | 200 MP + 12 MP Dual |
Samsung released its Samsung Galaxy S25 Edge on May 13, 2025. This mobile is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.69999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 69999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 89999/- |
This mobile has Android 15. This model has 3900 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim. This Phone weighs 163 g and measures 75.6 x 158.2 x 5.8 mm (height x width x thickness).
This mobile comes with display resolution of 1440 x 3120 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 513 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has Always-on Display, HDR10+, 2600 nits (peak).
This mobile has 200 MP + 12 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 12 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Optical quality Zoom 2x (Enabled by Adaptive Pixel sensor) , Digital Zoom up to 10x.
Samsung Galaxy S25 Edge is powered by 4.47 GHz Octa Core Qualcomm 8Elite processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display size of Samsung Galaxy S25 Edge?
A. This mobile has display size of 6.7 in.
Q. What is price of Samsung Galaxy S25 Edge?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.69999.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. When was Samsung Galaxy S25 Edge launched?
A. The Samsung Galaxy S25 Edge was launched on May 13, 2025.
Q. What is usb type of Samsung Galaxy S25 Edge?
A. This phone features USB-C.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy S25 Edge?
A. The processor in this phone is Qualcomm 8Elite.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile comes with 3900 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does Samsung Galaxy S25 Edge has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This mobile comes with Android 15.
| Name | Samsung Galaxy S25 Edge |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,3900 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1440 x 3120 pixels,120 Hz,Gorilla Glass Ceramic 2,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 12 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,8K @ 30 fps UHD, Video Recording,12 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8Elite Chipset,4.47 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |