Samsung released its Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) on May 13, 2025. The Cost of this phone is Rs. 81999. Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) is powered by Qualcomm 8Elite processor. Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) has 12 GB RAM with 512 GB Internal Memory. Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This mobile has 200 MP + 12 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 12 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this mobile also packs some more great features like 4.47 GHz CPU Speed and 513 ppi Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 81999. This phone is also available in 12GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 3900 mAh |
| Camera | 200 MP + 12 MP Dual |
Samsung released its Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) on May 13, 2025. This phone is currently available in stores like Flipkart and Amazon to purchase, with best price of Rs.81999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 81999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 101999/- |
| Croma | 80 | Rs. 84999/- |
This phone comes with Android 15. This phone has 3900 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim. This mobile weighs 163 g and measures 75.6 x 158.2 x 5.8 mm (height x width x thickness).
Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) comes with display resolution of 1440 x 3120 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 513 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has Always-on Display, HDR10+, 2600 nits (peak).
There is 200 MP + 12 MP Dual Rear Camera in Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 12 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Optical quality Zoom 2x (Enabled by Adaptive Pixel sensor) , Digital Zoom up to 10x.
There is 4.47 GHz Octa Core Qualcomm 8Elite processor running in Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB). There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 163 g.
Q. When was Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) launched?
A. The Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) was launched on May 13, 2025.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 89.7%.
Q. What is the battery size of Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB)?
A. This mobile comes with 3900 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This phone comes with Android 15.
Q. What is usb type of Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB)?
A. It has USB-C.
Q. What is aspect ratio of Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB)?
A. It has aspect ratio of 20.5:9.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 1440 x 3120 pixels.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 25W Fast Charging.
| Name | Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,3900 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1440 x 3120 pixels,120 Hz,Gorilla Glass Ceramic 2,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 12 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,8K @ 30 fps UHD, Video Recording,12 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8Elite Chipset,4.47 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |