On August 20, 2026 (Expected), Google will launch its Google Pixel 11. Expected price of this phone is Rs. 79990. The processor in this mobile is Google G6. Google Pixel 11 has 12 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 17. This mobile has 148 MP + 48 MP + 13 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 12 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.31 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 148 MP + 48 MP + 13 MP Triple |
On August 20, 2026 (Expected), Google will launch its Google Pixel 11. This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.79990. Keep checking us for the latest price updates of Google Pixel 11.
This mobile comes with Android 17. This model comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (eSIM+Nano SIM).
Google Pixel 11 comes with Color OLED Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2424 pixels. The phone has a screen size of 6.31 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 421 PPI (Pixels per inch). This Google phone also has HDR10+.
This mobile has 148 MP + 48 MP + 13 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 12 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Single-zone Laser AF, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take.
Google Pixel 11 is powered by Octa Core Google G6 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Google Pixel 11 has aspect ratio of 20:9.
Q. When is Google Pixel 11 going to be launched?
A. The Google Pixel 11 is going to be launched on August 20, 2026 (Expected).
Q. What is the battery size of Google Pixel 11?
A. This model comes with 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Google Pixel 11 has Android 17.
Q. What is display resolution of this model?
A. Google Pixel 11 comes with display resolution of 1080 x 2424 pixels.
Q. Does Google Pixel 11 has fast charging?
A. Yes, This model has 35W Fast Charging.
Q. What is display size of this phone?
A. This model comes with display size of 6.31 in.
Q. What is usb type of this model?
A. It comes with USB-C.
| Name | Google Pixel 11 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v17,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.31 inches,1080 x 2424 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass Victus 2,Punch Hole Display |
| Camera | 148 MP + 48 MP + 13 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,12 MP Front Camera |
| Technical | Tensor G6 Chipset,Octa Core Processor,12 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |