Vivo released its Vivo X300 FE on May 06, 2026. This mobile comes at a price of Rs. 79999. The processor in this model is Qualcomm 8 Gen5. This mobile has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This phone has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with Dual Rear Flash with Single Color Temperature flash and 50 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 79999. You can also get this mobile in 12GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.31 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
Vivo released its Vivo X300 FE on May 06, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 79999/- |
| Croma | 80 | Rs. 79999/- |
This model has Android 16. It has 6500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (eSIM+eSIM SIM). The dimensions of the phone are 71.76 x 150.83 x 7.99 mm (height x width x thickness) and weighs 191 g.
This model comes with Color LTPO AMOLED Screen (1.07 billion Colors) and display resolution of 1216 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.31 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 461 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has 2160Hz PWM, HDR10+, P3 Wide Color Gamut.
This model has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with Dual Rear Flash with Single Color Temperature Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Zeiss optics, Snapshot, Landscape & Night, Portrait, Photo, Video, Portrait Video, High Resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Stage, Pro, Food, Street Photography, 100x Telephoto Zoom.





Vivo X300 FE is powered by 3.8 GHz Octa Core Qualcomm 8 Gen5 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. When was Vivo X300 FE launched?
A. On May 06, 2026, Vivo X300 FE was launched.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model comes with 6500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of Vivo X300 FE?
A. Vivo X300 FE comes with display resolution of 1216 x 2640 pixels.
Q. Which processor powers Vivo X300 FE?
A. The processor in Vivo X300 FE is Qualcomm 8 Gen5.
Q. Does Vivo X300 FE support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 71.76 x 150.83 x 7.99 mm.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 191 g.
Q. What is usb type of this model?
A. Vivo X300 FE features USB-C.
Q. Does Vivo X300 FE has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Vivo X300 FE comes with aspect ratio of 20:9.
| Name | Vivo X300 FE |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.31 inches,1216 x 2640 pixels,120 Hz,Mohs level 4,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Autofocus and Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 8 Gen5 Chipset,3.8 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |