On january 06, 2025, OPPO launched OPPO Reno 15 Pro 5G. The Cost of this mobile is Rs. 67999. The processor in this phone is Mediatek 8450. This phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. OPPO Reno 15 Pro 5G comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This mobile has 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 200 MP Camera which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 67999. This mobile is also available in 12GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
On january 06, 2025, OPPO launched OPPO Reno 15 Pro 5G. This phone is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.67999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 67999/- |
This mobile has Android 16. This phone comes with 6500 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This model weighs 205 g and measures 76.5 x 161.2 x 7.7 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1272 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Standard mode: 100% DCI-P3, Natural mode: 100% DCI-P3, Vivid mode: 100% DCI-P3.
This mobile has 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, Google Lens, Underwater, PRO, Hypertext, DOC SCANNER.





OPPO Reno 15 Pro 5G is powered by 3.25 GHz Octa Core Mediatek 8450 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which processor powers OPPO Reno 15 Pro 5G?
A. It is powered by Mediatek 8450 processor.
Q. What are dimensions of OPPO Reno 15 Pro 5G?
A. The dimensions of this model are 76.5 x 161.2 x 7.7 mm.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 6500 mAh Li-Po Battery.
Q. Does OPPO Reno 15 Pro 5G support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Android 16.
Q. What is display size of this mobile?
A. OPPO Reno 15 Pro 5G comes with display size of 6.78 in.
Q. When was OPPO Reno 15 Pro 5G launched?
A. The OPPO Reno 15 Pro 5G was launched on january 06, 2025.
Q. What is screen to body ratio of OPPO Reno 15 Pro 5G?
A. OPPO Reno 15 Pro 5G comes with screen to body ratio of ~ 91.2%.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile has 80W Fast Charging.
| Name | OPPO Reno 15 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1272 x 2772 pixels,120 Hz,Panel: Corning Gorilla Glass+AMOLED Cover Glasses: Corning Gorilla Glass Victus 2,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8450 Chipset,3.25 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |