On May 22, 2026, Realme launched Realme 16T 5G (8GB RAM + 128GB). Price of this mobile is Rs. 31999. The processor in this mobile is Mediatek 6300. This mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Realme 16T 5G (8GB RAM + 128GB) comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 31999. You can also get this mobile in 6GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 8000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On May 22, 2026, Realme launched Realme 16T 5G (8GB RAM + 128GB).
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 31999/- |
This model has Android 16. This phone comes with 8000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This model weighs 224 g and measures 78.23 x 166.47 x 8.88 mm (height x width x thickness).
This mobile comes with Color LCD Screen (16.7 m Colors) with resolution of 720 x 1570 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 254 PPI (Pixels per inch).
This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, AI LANDSCAPE, VIBE, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Underwater, Hypertext, TILT-SHIFT, 1080P video: 60fps,30 fps 720P video: 60fps,30 fps(with Retouch on) 720P SLO-MO video: 120 fps 1080P TIME-LAPSE: 30 fps Supports Cinematic video shooting Supports Dual-view video shooting Supports video zoom shooting: up to 10× digital zoom.





Realme 16T 5G (8GB RAM + 128GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone has 8000 mAh.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 224 g.
Q. What is display size of Realme 16T 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. This mobile has display size of 6.8 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Android 16.
Q. What is aspect ratio of Realme 16T 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. It has aspect ratio of 20.06:9.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It features USB-C.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this model are 78.23 x 166.47 x 8.88 mm.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 720 x 1570 pixels.
| Name | Realme 16T 5G (8GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,8000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,720 x 1570 pixels,144 Hz,Panda-1681,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |