Nothing released its Nothing Phone 4a on March 05, 2026. Price of this phone is Rs. 31439. The processor in this mobile is Qualcomm 7s Gen4. This mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Nothing Phone 4a comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. It has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 31439. You can also get this phone in 8GB RAM + 256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5400 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
Nothing released its Nothing Phone 4a on March 05, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 31439/- |
| Croma | 80 | Rs. 31999/- |
This model comes with Android 16. It has 5400 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano SIM). The phone weighs 204.5 g and measures 77.5 x 163.9 x 8.5 mm (height x width x thickness).
Nothing Phone 4a comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1224 x 2720 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 440 PPI (Pixels per inch). This Nothing phone also has 2160Hz PWM, HDR10+.
This model has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Ultra Xdr, Ultra Xdr Motion Photo, Ai Semantic Segmentation (12 Layers), Portrait Optimiser, Macro Capability (Built Into The Default Mode), Night Mode, Video Recording: 4k Recording At 30 Fps, 1080p Recording At 30 Or 60 Fps, 1080p Ultra Xdr Recoding At 30 Fps, Slo-mo At 1080p 120 Fps, Time Lapse At 4k / 1080p.



Nothing Phone 4a is powered by 2.7 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen4 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which processor powers Nothing Phone 4a?
A. The processor in it is Qualcomm 7s Gen4.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 77.5 x 163.9 x 8.5 mm.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Nothing Phone 4a comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.78 in.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Nothing Phone 4a comes with display resolution of 1224 x 2720 pixels.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model has Android 16.
Q. What is screen to body ratio of Nothing Phone 4a?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 87.2%.
| Name | Nothing Phone 4a |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,5400 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1224 x 2720 pixels,12 Hz,Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7s Gen4 Chipset,2.7 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |