Vivo released its Vivo T5x 5G on March 17, 2026. This mobile comes at a price of Rs. 22738. The processor in it is Mediatek 7400 Turbo. This phone has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 22738. You can also get this mobile in 8GB RAM + 128GB and 8GB RAM + 256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.76 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7200 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
Vivo released its Vivo T5x 5G on March 17, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 22738/- |
| Croma | 80 | Rs. 22999/- |
It has Android 16. This phone comes with 7200 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 78.43 x 166.64 x 8.39 mm (height x width x thickness) and weighs 219 g.
This model comes with Color LCD Screen and display resolution of 1080 x 2344 pixels. The phone has a screen size of 6.76 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 382 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has Eye Comfort and Protection Mode, TÜV Rheinland Low Blue Light Certification, SGS Certification.
It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo,Portrait,Night, Video, 50MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro, Food, Dual View, Underwater photography | Front camera: Photo,Video, Dual View.





Vivo T5x 5G is powered by 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7400 Turbo processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This phone has Android 16.
Q. When was Vivo T5x 5G launched?
A. On March 17, 2026, Vivo T5x 5G was launched.
Q. Does Vivo T5x 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with Side fingerprint sensor.
Q. Which processor powers Vivo T5x 5G?
A. Vivo T5x 5G is powered by Mediatek 7400 Turbo processor.
Q. What is aspect ratio of Vivo T5x 5G?
A. It comes with aspect ratio of 19.5:9.
Q. What is usb type of this model?
A. This model has USB-C.
Q. Does Vivo T5x 5G support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is display size of Vivo T5x 5G?
A. This mobile has display size of 6.76 in.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model has 7200 mAh Li-ion Battery.
| Name | Vivo T5x 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.76 inches,1080 x 2344 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7400 Turbo Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |