Vivo released its Vivo T5x 5G (8GB RAM + 128GB) on March 17, 2026. The Cost of this model is Rs. 24141. The processor in Vivo T5x 5G (8GB RAM + 128GB) is Mediatek 7400 Turbo. This mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 24141. It is also available in 6GB RAM + 128GB and 8GB RAM + 256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.76 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7200 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
Vivo released its Vivo T5x 5G (8GB RAM + 128GB) on March 17, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 24141/- |
| Croma | 80 | Rs. 24999/- |
This phone features Android 16. This mobile comes with 7200 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This model weighs 219 g and measures 78.43 x 166.64 x 8.39 mm (height x width x thickness).
It comes with Color LCD Screen and display resolution of 1080 x 2344 pixels. The phone has a screen size of 6.76 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 382 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has Eye Comfort and Protection Mode, TÜV Rheinland Low Blue Light Certification, SGS Certification.
This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo,Portrait,Night, Video, 50MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro, Food, Dual View, Underwater photography | Front camera: Photo,Video, Dual View.





Vivo T5x 5G (8GB RAM + 128GB) is powered by 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7400 Turbo processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. When was Vivo T5x 5G (8GB RAM + 128GB) launched?
A. The Vivo T5x 5G (8GB RAM + 128GB) was launched on March 17, 2026.
Q. Which operating system Vivo T5x 5G (8GB RAM + 128GB) comes with?
A. This phone comes with Android 16.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 78.43 x 166.64 x 8.39 mm.
Q. What is aspect ratio of Vivo T5x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. This mobile has aspect ratio of 19.5:9.
Q. What is usb type of this model?
A. Vivo T5x 5G (8GB RAM + 128GB) has USB-C.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2344 pixels.
Q. What is the battery size of Vivo T5x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. This mobile comes with 7200 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
| Name | Vivo T5x 5G (8GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.76 inches,1080 x 2344 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7400 Turbo Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |