The iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB) from iQOO was launched on March 12, 2026. The Cost of this phone is Rs. 24998. iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB) is powered by Mediatek 7400 Turbo processor and it has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 24998. This mobile is also available in 6GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.76 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7200 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB) from iQOO was launched on March 12, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 24998/- |
This mobile comes with Android 16. It comes with 7200 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This mobile weighs 219 g and measures 78.43 x 166.64 x 8.39 mm (height x width x thickness).
iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB) comes with Color LCD Screen and display resolution of 1080 x 2344 pixels. The phone has a screen size of 6.76 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 382 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has TÜV Rheinland Low Blue Light Certified, Upgraded Eye Comfort and Protection Mode, 83%NTSC.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Portrait,Video, Dual View Rear camera: Photo,Portrait,Night, Video, 50MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro, Food, Dual View, Underwater photography.





There is 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7400 Turbo processor running in iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB). There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB) comes with Android 16.
Q. What is usb type of this phone?
A. It features USB-C.
Q. Which processor powers iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. The processor in it is Mediatek 7400 Turbo.
Q. What is display resolution of iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB) comes with display resolution of 1080 x 2344 pixels.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 7200 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It has aspect ratio of 19.5:9.
Q. What is display size of iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. It comes with display size of 6.76 in.
Q. What is the weight of this phone?
A. This mobile weighs 219 g.
Q. Does iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB) has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone has 44W Flash Charge.
| Name | iQOO Z11x 5G (8GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.76 inches,1080 x 2344 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7400 Turbo Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |