iQOO released its iQOO Z11x on March 12, 2026. Price of this mobile is Rs. 22999. This Phone is powered by Mediatek 7400 Turbo processor and this phone has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. iQOO Z11x comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 22999. This model is also available in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.76 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7200 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
iQOO released its iQOO Z11x on March 12, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 22999/- |
This mobile has Android 16. This mobile comes with 7200 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 78.43 x 166.64 x 8.39 mm (height x width x thickness) and weighs 219 g.
This mobile comes with Color LCD Screen with resolution of 1080 x 2344 pixels. The phone has a screen size of 6.76 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 382 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has TÜV Rheinland Low Blue Light Certified, Upgraded Eye Comfort and Protection Mode, 83%NTSC.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in iQOO Z11x with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Portrait,Video, Dual View Rear camera: Photo,Portrait,Night, Video, 50MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro, Food, Dual View, Underwater photography.





There is 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7400 Turbo processor running in iQOO Z11x. There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is aspect ratio of iQOO Z11x?
A. It comes with aspect ratio of 19.5:9.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model has 44W Flash Charge.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It comes with USB-C.
Q. Which processor powers iQOO Z11x?
A. The processor in this mobile is Mediatek 7400 Turbo.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. When was iQOO Z11x launched?
A. The iQOO Z11x was launched on March 12, 2026.
Q. Which operating system this model comes with?
A. iQOO Z11x has Android 16.
Q. What are dimensions of iQOO Z11x?
A. The dimensions of this phone are 78.43 x 166.64 x 8.39 mm.
| Name | iQOO Z11x |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.76 inches,1080 x 2344 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7400 Turbo Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |