Realme released its Realme P4 Power 5G on January 29, 2026. Price of this mobile is Rs. 25545. This Phone is powered by Mediatek 7400 Ultra processor and this model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This model has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 1280 x 2800 px Display Resolution which is best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 6.8 inches Display Size and 453 ppi Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 25545. You can also get this phone in 8GB+256GB and 12GB RAM + 256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 10001 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
Realme released its Realme P4 Power 5G on January 29, 2026. This mobile is currently available in stores like Amazon, Croma and Flipkart to purchase, with best price being Rs.25545. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 25545/- |
| Croma | 80 | Rs. 27999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 27999/- |
This model has Android 16. This phone comes with 10001 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.15 x 162.26 x 9.08 mm (height x width x thickness) and weighs 219 g.
This mobile comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Vivid mode 96% DCI-P3, Natural mode 95% DCI-P3, Cinema mode 95% DCI-P3, Colorful mode105% DCI-P3.
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in Realme P4 Power 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Google Lens, Underwater, PRO, Hypertext, Scan, TILT-SHIFT, Pro Video,FOOD,STREET,AI LANDSCAPE.




There is 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7400 Ultra processor running in Realme P4 Power 5G. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is screen to body ratio of Realme P4 Power 5G?
A. Realme P4 Power 5G has screen to body ratio of ~ 93%.
Q. What is display size of this phone?
A. Realme P4 Power 5G comes with display size of 6.8 in.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This phone has Android 16.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Realme P4 Power 5G are 76.15 x 162.26 x 9.08 mm.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This mobile has aspect ratio of 20:9.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This model has best price of Rs.25545.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1280 x 2800 pixels.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 219 g.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Realme P4 Power 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,10001 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1280 x 2800 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7400 Ultra Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |