Realme released its Realme P4 Power 5G (12GB RAM + 256GB) on January 29, 2026. This model comes at a price of Rs. 33999. The processor in it is Mediatek 7400 Ultra and this phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Realme P4 Power 5G (12GB RAM + 256GB) runs on Android 16. This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 33999. You can also get this model in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 10001 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
Realme released its Realme P4 Power 5G (12GB RAM + 256GB) on January 29, 2026. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.33999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 33999/- |
| Croma | 80 | Rs. 32999/- |
It features Android 16. This model has 10001 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This mobile weighs 219 g and measures 76.15 x 162.26 x 9.08 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Vivid mode 96% DCI-P3, Natural mode 95% DCI-P3, Cinema mode 95% DCI-P3, Colorful mode105% DCI-P3.
It has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Google Lens, Underwater, PRO, Hypertext, Scan, TILT-SHIFT, Pro Video,FOOD,STREET,AI LANDSCAPE.




Realme P4 Power 5G (12GB RAM + 256GB) is powered by 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7400 Ultra processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Realme P4 Power 5G (12GB RAM + 256GB) comes with display resolution of 1280 x 2800 pixels.
Q. What are dimensions of Realme P4 Power 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. The dimensions of this mobile are 76.15 x 162.26 x 9.08 mm.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 80W SUPERVOOC Charge.
Q. What is price of Realme P4 Power 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.33999.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. Which processor powers Realme P4 Power 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. The processor in it is Mediatek 7400 Ultra.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Realme P4 Power 5G (12GB RAM + 256GB) comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is the battery size of Realme P4 Power 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. This phone comes with 10001 mAh.
Q. What is the weight of this phone?
A. This mobile weighs 219 g.
| Name | Realme P4 Power 5G (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,10001 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1280 x 2800 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7400 Ultra Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |