The Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB) from Realme was launched on March 19, 2025. This model comes at a price of Rs. 30990. It is powered by Mediatek 8350 Ultra processor and this mobile has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB) runs on Android 15. This model has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 450 ppi Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 30990. This mobile is also available in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
The Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB) from Realme was launched on March 19, 2025. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.30990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 30990/- |
This model features Android 15. This phone has 6000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.9 x 163.1 x 7.38 mm (height x width x thickness) and weighs 183 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1272 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has 1.5K Quad-Curved AMOLED Display, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 1500 nits Peak Brightness, 3480Hz PWM Dimming, Contrast Ratio: 5,000,000: 1 Brightness Adjustment: 10,000 Level, Colour Gamut: 100% DCI-P3, Supports Dark Mode, Supports Eye Comfort.
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night Scene, Street Photography, Panorama, Professional, High Pixel, Movie, Slow Motion, Long Exposure, Document, Tilt Shift, Timelapse Photography, Multi Scene Video, Underwater Camera.




There is 3.35 GHz Octa Core Mediatek 8350 Ultra processor running in Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB)?
A. This model comes with aspect ratio of 20:9.
Q. When was Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB) launched?
A. On March 19, 2025, Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB) was launched.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 183 g.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB) has Android 15.
Q. Which processor powers Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB)?
A. The processor in Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB) is Mediatek 8350 Ultra.
Q. What is the battery size of Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB)?
A. This model has 6000 mAh.
Q. What is screen to body ratio of Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB)?
A. Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB) has screen to body ratio of ~ 93.8%.
Q. What is display resolution of Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB)?
A. It comes with display resolution of 1272 x 2800 pixels.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
| Name | Realme P3 Ultra (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1272 x 2800 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8350 Ultra Chipset,3.35 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |