Realme released its Realme P3 Ultra on March 19, 2025. The Cost of this model is Rs. 23499. Realme P3 Ultra is powered by Mediatek 8350 Ultra processor. This model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Realme P3 Ultra comes with 4G & 3G connectivity. Realme P3 Ultra runs on Android 15. It has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this phone are 3.35 GHz CPU Speed, 6.83 inches Display Size, 1272 x 2800 px Display Resolution and 450 ppi Display PPI which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 23499. It is also available in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
Realme released its Realme P3 Ultra on March 19, 2025. This model is currently available in stores like Flipkart and Amazon to purchase, with best price of Rs.23499. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 23499/- |
| Amazon | 95 | Rs. 29999/- |
This phone features Android 15. This phone comes with 6000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This Phone weighs 183 g and measures 76.9 x 163.1 x 7.38 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1272 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has 1.5K Quad-Curved AMOLED Display, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 1500 nits Peak Brightness, 3480Hz PWM Dimming, Contrast Ratio: 5,000,000: 1 Brightness Adjustment: 10,000 Level, Colour Gamut: 100% DCI-P3, Supports Dark Mode, Supports Eye Comfort.
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in Realme P3 Ultra with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night Scene, Street Photography, Panorama, Professional, High Pixel, Movie, Slow Motion, Long Exposure, Document, Tilt Shift, Timelapse Photography, Multi Scene Video, Underwater Camera.




There is 3.35 GHz Octa Core Mediatek 8350 Ultra processor running in Realme P3 Ultra. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This phone comes with display resolution of 1272 x 2800 pixels.
Q. What is aspect ratio of Realme P3 Ultra?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. What is display size of this mobile?
A. This mobile comes with display size of 6.83 in.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 80W SUPERVOOC charging.
Q. Does Realme P3 Ultra support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone has 6000 mAh.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This phone has USB-C.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. When was Realme P3 Ultra launched?
A. The Realme P3 Ultra was launched on March 19, 2025.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This phone has best price of Rs.23499.
| Name | Realme P3 Ultra |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1272 x 2800 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8350 Ultra Chipset,3.35 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |