Nothing released its Nothing Phone 3a Pro (12GB RAM + 256GB) on March 04, 2025. Price of this model is Rs. 34999. This Phone is powered by Qualcomm 7s Gen 3 processor and this mobile has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 34999. You can also get this model in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.77 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
Nothing released its Nothing Phone 3a Pro (12GB RAM + 256GB) on March 04, 2025. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.34999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 34999/- |
| Croma | 80 | Rs. 33999/- |
This model features Android 15. It comes with 5000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This Phone weighs 211 g and measures 77.5 x 163.5 x 8.39 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.77 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 387 PPI (Pixels per inch). This Nothing phone also has Contrast Ratio: 1,000,000:1, 120 Hz Adaptive Refresh Rate, 1000 Hz Touch Sampling Rate, 2160 Hz Pwm Frequency, 3000 Nits Peak Brightness, 1300 Nits Outdoor Brightness, 800 Nits Typical Brightness.
There is 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in Nothing Phone 3a Pro (12GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Panorama, HDR, 3x Optical Zoom, 6x in-sensor Zoom, 60x Ultra Zoom.





There is 2.5 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen 3 processor running in Nothing Phone 3a Pro (12GB RAM + 256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this mobile are 77.5 x 163.5 x 8.39 mm.
Q. What is usb type of Nothing Phone 3a Pro (12GB RAM + 256GB)?
A. It has USB-C.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This phone has Android 15.
Q. What is display size of this mobile?
A. Nothing Phone 3a Pro (12GB RAM + 256GB) has display size of 6.77 in.
Q. Which processor powers Nothing Phone 3a Pro (12GB RAM + 256GB)?
A. The processor in it is Qualcomm 7s Gen 3.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This model has aspect ratio of 20:9.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This model has 50W Fast Charging.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 211 g.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile comes with 5000 mAh.
| Name | Nothing Phone 3a Pro (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.77 inches,1080 x 2392 pixels,120 Hz,Panda Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7s Gen 3 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |