The Nothing Phone 3a Pro from Nothing was launched on March 04, 2025. This phone comes at a price of Rs. 27999. It is powered by Qualcomm 7s Gen 3 processor. This phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 27999. You can also get this phone in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.77 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
The Nothing Phone 3a Pro from Nothing was launched on March 04, 2025. This phone is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.27999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 27999/- |
| Croma | 80 | Rs. 29999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 29999/- |
This model comes with Android 15. This mobile comes with 5000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). It weighs 211 g and measures 77.5 x 163.5 x 8.39 mm (height x width x thickness).
Nothing Phone 3a Pro comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.77 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 387 PPI (Pixels per inch). This Nothing phone also has Contrast Ratio: 1,000,000:1, 120 Hz Adaptive Refresh Rate, 1000 Hz Touch Sampling Rate, 2160 Hz Pwm Frequency, 3000 Nits Peak Brightness, 1300 Nits Outdoor Brightness, 800 Nits Typical Brightness.
There is 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in Nothing Phone 3a Pro with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Panorama, HDR, 3x Optical Zoom, 6x in-sensor Zoom, 60x Ultra Zoom.





There is 2.5 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen 3 processor running in Nothing Phone 3a Pro. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display resolution of this phone?
A. This mobile comes with display resolution of 1080 x 2392 pixels.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is usb type of this phone?
A. Nothing Phone 3a Pro comes with USB-C.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 50W Fast Charging.
Q. Which processor powers Nothing Phone 3a Pro?
A. It is powered by Qualcomm 7s Gen 3 processor.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 5000 mAh.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It has screen to body ratio of ~ 88%.
Q. When was Nothing Phone 3a Pro launched?
A. On March 04, 2025, Nothing Phone 3a Pro was launched.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
| Name | Nothing Phone 3a Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.77 inches,1080 x 2392 pixels,120 Hz,Panda Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7s Gen 3 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |