Xiaomi released its Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB) on June 12, 2024. Price of this mobile is Rs. 44999. This Phone is powered by Qualcomm 8s Gen3 processor and this phone has 12 GB RAM with 512 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB) runs on Android 14. It has 50 MP + 50 MP + 12 MP Triple Rear Camera with Dual LED flash and 32 MP + 32 MP Dual Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 179.3 g Weight which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 44999. This model is also available in 8GB+256GB and Limited Edition variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.55 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 4700 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 12 MP Triple |
Xiaomi released its Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB) on June 12, 2024. This mobile is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.44999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 44999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 29999/- |
| Croma | 80 | Rs. 38999/- |
This mobile has Android 14. It has 4700 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This Phone weighs 179.3 g and measures 72.77 x 157.2 x 7.45 mm (height x width x thickness).
This mobile comes with display resolution of 1236 x 2750 pixels. The phone has a screen size of 6.55 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 446 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has Dolby Vision, HDR10, HDR10+, 3000 nits Peak Brightness, Plays Dolby Vision Content, Cinematic Vision.
There is 50 MP + 50 MP + 12 MP Triple Rear Camera in Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB) with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP + 32 MP Dual Front Camera but without Flash. The camera also supports Leica lenses, Xiaomi ProFocus, Night Mode (Wide/Ultra Wide/Telephoto), HDR, 50MP Mode (1X/2X), AI Watermark, Panorama, Documents, Long Exposure, Pro Mode, RAW Capture, Pocket Mirror, Digital Zoom Upto 20X.





There is 3 GHz Octa Core Qualcomm 8s Gen3 processor running in Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB). There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Android 14.
Q. When was Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB) launched?
A. The Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB) was launched on June 12, 2024.
Q. What is usb type of this model?
A. Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB) has USB-C.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB) are 72.77 x 157.2 x 7.45 mm.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 4700 mAh Li-Po Battery.
Q. What is display size of this mobile?
A. Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB) has display size of 6.55 in.
Q. Which processor powers Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB)?
A. Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB) is powered by Qualcomm 8s Gen3 processor.
| Name | Xiaomi 14 Civi (12GB RAM + 512GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Ultra Slim,Fast Charging,4700 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.55 inches,1236 x 2750 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass Victus 2,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 12 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,32 MP + 32 MP Dual Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8s Gen3 Chipset,3 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |