The Vivo V40 Pro from Vivo was launched on August 07, 2024. This mobile comes at a price of Rs. 43999. It is powered by Mediatek 9200 Plus processor and this model has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. Vivo V40 Pro runs on Android 14. This mobile has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 50 MP Front Camera which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 43999. You can also get this mobile in 12GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
The Vivo V40 Pro from Vivo was launched on August 07, 2024. This mobile is currently available in stores like Croma to purchase, with best price being Rs.43999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 43999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 49999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 39990/- |
It has Android 14. This model has 5500 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The phone weighs 192 g and measures 75.1 x 164.36 x 7.58 mm (height x width x thickness).
This model comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has 4500 nits, HDR10+, 8000000:1 Contrast Ratio, P3 Color Gamut.
There is 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera in Vivo V40 Pro with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports High resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Astro, Pro, Sports, Food, Google Lens, Dual View, Live Photo, Night, Portrait, Photo, Video, Micro Movie, 2x Optical, 50x Digital Zoom, Zeiss Multifocal Portrait, Zeiss Telephoto Portrait Camera, Zeiss Style Portrait.





There is 3.35 GHz Octa Core Mediatek 9200 Plus processor running in Vivo V40 Pro. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of Vivo V40 Pro?
A. This mobile comes with display resolution of 1260 x 2800 pixels.
Q. What is the weight of Vivo V40 Pro?
A. This model weighs 192 g.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of Vivo V40 Pro?
A. It has screen to body ratio of ~ 93.3%.
Q. What is display size of this mobile?
A. This phone has display size of 6.78 in.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This phone comes with USB-C.
Q. Does Vivo V40 Pro has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of Vivo V40 Pro?
A. This mobile has 5500 mAh Li-Po Battery.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 75.1 x 164.36 x 7.58 mm.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 20.5:9.
| Name | Vivo V40 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Ultra Slim,Fast Charging,5500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1260 x 2800 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Autofocus |
| Technical | Dimensity 9200 Plus Chipset,3.35 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |