Xiaomi released its Xiaomi 14 Civi Limited Edition on June 12, 2024. The Cost of this mobile is Rs. 49999. The processor in Xiaomi 14 Civi Limited Edition is Qualcomm 8s Gen3. This model has 12 GB RAM with 512 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Xiaomi 14 Civi Limited Edition runs on Android 14. This model has 50 MP + 50 MP + 12 MP Triple Rear Camera with Dual LED flash and 32 MP + 32 MP Dual Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 179.3 g Weight which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 49999. It is also available in 8GB+256GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.55 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 4700 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 12 MP Triple |
Xiaomi released its Xiaomi 14 Civi Limited Edition on June 12, 2024. This phone is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.49999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49999/- |
This phone has Android 14. This model has 4700 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This mobile weighs 179.3 g and measures 72.77 x 157.2 x 7.45 mm (height x width x thickness).
This phone comes with display resolution of 1236 x 2750 pixels. The phone has a screen size of 6.55 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 446 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has Dolby Vision, HDR10, HDR10+, 3000 nits Peak Brightness, Plays Dolby Vision Content, Cinematic Vision.
This phone has 50 MP + 50 MP + 12 MP Triple Rear Camera with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP + 32 MP Dual Front Camera but without Flash. The camera also supports Leica lenses, Xiaomi ProFocus, Night Mode (Wide/Ultra Wide/Telephoto), HDR, 50MP Mode (1X/2X), AI Watermark, Panorama, Documents, Long Exposure, Pro Mode, RAW Capture, Pocket Mirror, Digital Zoom Upto 20X.




Xiaomi 14 Civi Limited Edition is powered by 3 GHz Octa Core Qualcomm 8s Gen3 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This phone has best price of Rs.49999.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This mobile has 67W Fast Charging.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It comes with aspect ratio of 20.5:9.
Q. What is usb type of Xiaomi 14 Civi Limited Edition?
A. This phone features USB-C.
Q. When was Xiaomi 14 Civi Limited Edition launched?
A. The Xiaomi 14 Civi Limited Edition was launched on June 12, 2024.
Q. Does Xiaomi 14 Civi Limited Edition has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of this model?
A. This phone weighs 179.3 g.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 6.55 in.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this mobile are 72.77 x 157.2 x 7.45 mm.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 1236 x 2750 pixels.
| Name | Xiaomi 14 Civi Limited Edition |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Ultra Slim,Fast Charging,4700 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.55 inches,1236 x 2750 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass Victus 2,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 12 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,32 MP + 32 MP Dual Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8s Gen3 Chipset,3 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |