The OnePlus 15R 5G from OnePlus was launched on December 17, 2025. The Cost of this model is Rs. 54999. OnePlus 15R 5G is powered by Qualcomm 8 Gen5 processor and this model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. OnePlus 15R 5G comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This model has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 6.83 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 54999. You can also get this mobile in 12GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7400 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
The OnePlus 15R 5G from OnePlus was launched on December 17, 2025. This model is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price being Rs.54999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 54999/- |
| Croma | 80 | Rs. 54999/- |
This phone features Android 16. This phone has 7400 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 213 g and measures 77 x 163.4 x 8.1 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1272 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This OnePlus phone also has PWM, HDR10+, HDR Vivid, Sun Display, Reduce White Point, Eye Comfort Reminders, Motion Cues, Eye Comfort for Gaming, Color Enhancement, Color Appearance Model.
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in OnePlus 15R 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Google Lens, PRO, Hypertext, DOC SCANNER.





There is 3.84 GHz Octa Core Qualcomm 8 Gen5 processor running in OnePlus 15R 5G. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. This mobile comes with screen to body ratio of ~ 90.1%.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of OnePlus 15R 5G are 77 x 163.4 x 8.1 mm.
Q. When was OnePlus 15R 5G launched?
A. The OnePlus 15R 5G was launched on December 17, 2025.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. OnePlus 15R 5G has aspect ratio of 20:9.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 80W SUPERVOOC Charging.
Q. What is display resolution of OnePlus 15R 5G?
A. It comes with display resolution of 1272 x 2800 pixels.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of OnePlus 15R 5G?
A. This mobile weighs 213 g.
Q. Which processor powers OnePlus 15R 5G?
A. The processor in this phone is Qualcomm 8 Gen5.
Q. What is display size of this model?
A. OnePlus 15R 5G comes with display size of 6.83 in.
| Name | OnePlus 15R 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7400 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1272 x 2800 pixels,165 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 120 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 8 Gen5 Chipset,3.84 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |