Vivo will launch its Vivo Y60m on June 25, 2026 (Expected). The Expected cost of this phone is Rs. 24990. The processor in Vivo Y60m is qualcomm 4 Gen2 and this phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. It has 13 MP Rear Camera with Dual LED flash along with 5 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 13 MP |
Vivo will launch its Vivo Y60m on June 25, 2026 (Expected). This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.24990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This phone comes with Android 15. This mobile comes with 6500 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
Vivo Y60m comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1620 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 263 PPI (Pixels per inch).
This phone has 13 MP Rear Camera with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama.
Vivo Y60m is powered by 2.2 GHz Octa Core qualcomm 4 Gen2 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 6500 mAh.
Q. When is Vivo Y60m going to be launched?
A. The Vivo Y60m is going to be launched on June 25, 2026 (Expected).
Q. What is aspect ratio of Vivo Y60m?
A. Vivo Y60m comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is display resolution of this model?
A. Vivo Y60m comes with display resolution of 720 x 1620 pixels.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
Q. What is display size of this model?
A. Vivo Y60m has display size of 6.74 in.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. Vivo Y60m has screen to body ratio of ~ 83.8%.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This phone features USB-C.
Q. Does Vivo Y60m has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model has 15W Fast Charging.
| Name | Vivo Y60m |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,720 x 1620 pixels,120 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 4 Gen2 Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |