The Realme P4x 5G from Realme was launched on December 04, 2025. Price of this model is Rs. 17999. This Phone is powered by Mediatek 7400 Ultra processor and this model has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Realme P4x 5G comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 17999. It is also available in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.72 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Realme P4x 5G from Realme was launched on December 04, 2025. This model is currently available in stores like Amazon and Flipkart to purchase, with best price being Rs.17999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 17999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 19999/- |
| Croma | 80 | Rs. 17999/- |
This mobile features Android 15. This phone comes with 7000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). It weighs 208 g and measures 75.95 x 165.85 x 8.39 mm (height x width x thickness).
It comes with Color LCD Screen (1B Colors) with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.72 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 391 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Realme P4x 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Google Lens, PRO, Hypertext, Scan, DOC SCANNER, TILT-SHIFT.




There is 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7400 Ultra processor running in Realme P4x 5G. There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, Realme P4x 5G has best price of Rs.17999.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This mobile has 45W Ultra Charge.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 208 g.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. What is aspect ratio of Realme P4x 5G?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Which processor powers Realme P4x 5G?
A. It is powered by Mediatek 7400 Ultra processor.
Q. When was Realme P4x 5G launched?
A. The Realme P4x 5G was launched on December 04, 2025.
Q. What is usb type of Realme P4x 5G?
A. It comes with USB-C.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 7000 mAh.
| Name | Realme P4x 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.72 inches,1080 x 2400 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7400 Ultra Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |