On November 05, 2025, Motorola launched Motorola Moto G67 Power 5G. Price of this model is Rs. 17699. The processor in this mobile is Qualcomm 7s Gen2 and this model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 17699. It is also available in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
On November 05, 2025, Motorola launched Motorola Moto G67 Power 5G. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.17699. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 17699/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 18999/- |
This mobile features Android 15 upgradable to 16. This model comes with 7000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). It weighs 210 g and measures 76.5 x 166.23 x 8.6 mm (height x width x thickness).
It comes with Color LCD Screen (1B Colors) with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 391 PPI (Pixels per inch). This Motorola phone also has Pantone Validated Color & Pantone Skintone Validated, HDR10+, SGS Low Blue Light, SGS Low Motion Blur.
This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Ultra-Res, Night Vision, Portrait, Panorama, Pro Mode, Scan, Auto Smile Capture, Auto Night Vision, High-res Digital Zoom (Up to 8x), Google Lens integration.



Motorola Moto G67 Power 5G is powered by 2.4 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen2 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.17699.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 7000 mAh.
Q. Which processor powers Motorola Moto G67 Power 5G?
A. This Phone is powered by Qualcomm 7s Gen2 processor.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this phone are 76.5 x 166.23 x 8.6 mm.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 85.97%.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. When was Motorola Moto G67 Power 5G launched?
A. The Motorola Moto G67 Power 5G was launched on November 05, 2025.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 30W.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 210 g.
| Name | Motorola Moto G67 Power 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15 v16,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Corning Gorila 7i with Anti Fingerprint Coating & Aqua Touch,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 7s Gen2 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |