On November 05, 2025, Motorola launched Motorola Moto G67 Power 5G (12GB RAM + 256GB). This phone comes at a price of Rs. 22999. The processor in this model is Qualcomm 7s Gen2. This model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 22999. You can also get this phone in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
On November 05, 2025, Motorola launched Motorola Moto G67 Power 5G (12GB RAM + 256GB). Motorola Moto G67 Power 5G (12GB RAM + 256GB) is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.22999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 22999/- |
This model comes with Android 15 which can be upgraded to 16. This mobile comes with 7000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This mobile weighs 210 g and measures 76.5 x 166.23 x 8.6 mm (height x width x thickness).
Motorola Moto G67 Power 5G (12GB RAM + 256GB) comes with Color LCD Screen (1B Colors) with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 391 PPI (Pixels per inch). This Motorola phone also has Pantone Validated Color & Pantone Skintone Validated, HDR10+, SGS Low Blue Light, SGS Low Motion Blur.
This model has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Ultra-Res, Night Vision, Portrait, Panorama, Pro Mode, Scan, Auto Smile Capture, Auto Night Vision, High-res Digital Zoom (Up to 8x), Google Lens integration.



Motorola Moto G67 Power 5G (12GB RAM + 256GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen2 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Motorola Moto G67 Power 5G (12GB RAM + 256GB) comes with Android 15.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is the weight of Motorola Moto G67 Power 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. This model weighs 210 g.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This phone has best price of Rs.22999.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 30W.
Q. What is display resolution of this model?
A. This phone comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. When was Motorola Moto G67 Power 5G (12GB RAM + 256GB) launched?
A. On November 05, 2025, Motorola Moto G67 Power 5G (12GB RAM + 256GB) was launched.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. Which processor powers Motorola Moto G67 Power 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. It is powered by Qualcomm 7s Gen2 processor.
| Name | Motorola Moto G67 Power 5G (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15 v16,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Corning Gorila 7i with Anti Fingerprint Coating & Aqua Touch,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 7s Gen2 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |