On August 01, 2026 (Expected), Xiaomi will launch its Xiaomi Redmi 17 5G. The Expected cost of this model is Rs. 19999. The processor in Xiaomi Redmi 17 5G is Qualcomm 6s Gen4 and this phone has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Xiaomi Redmi 17 5G comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This model has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 6.9 inches Display Size which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
On August 01, 2026 (Expected), Xiaomi will launch its Xiaomi Redmi 17 5G. This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.19999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This phone features Android 16. This phone comes with 7000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
It comes with Color IPS Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 374 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has TÜV Rheinland Circadian Friendly, TÜV Rheinland flicker free, TÜV Rheinland Low Blue light.
This phone has 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports AI Sky, AI Erase, Classic Film Filters.
Xiaomi Redmi 17 5G is powered by Octa Core Qualcomm 6s Gen4 processor. There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. When is Xiaomi Redmi 17 5G going to be launched?
A. The Xiaomi Redmi 17 5G is going to be launched on August 01, 2026 (Expected).
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2340 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model has 7000 mAh.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is display size of Xiaomi Redmi 17 5G?
A. This phone has display size of 6.9 in.
Q. Does Xiaomi Redmi 17 5G has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. What is usb type of this phone?
A. It has USB-C.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone has 45W.
Q. Which processor powers Xiaomi Redmi 17 5G?
A. The processor in this phone is Qualcomm 6s Gen4.
| Name | Xiaomi Redmi 17 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,1080 x 2340 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 6s Gen4 Chipset,Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,Dust Resistant |