On August 01, 2025, Xiaomi launched Xiaomi Redmi 15 5G. This model comes at a price of Rs. 20499. The processor in it is Qualcomm 6s Gen3 and it has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Xiaomi Redmi 15 5G comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This phone has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 6.9 inches Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 20499. You can also get this phone in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
On August 01, 2025, Xiaomi launched Xiaomi Redmi 15 5G. This model is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price being Rs.20499. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 20499/- |
| Croma | 80 | Rs. 20499/- |
It features Android 15. This phone has 7000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 80.45 x 168.48 x 8.4 mm (height x width x thickness) and weighs 217 g.
It comes with Color IPS Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 374 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has TÜV Rheinland Circadian Friendly, TÜV Rheinland flicker free, TÜV Rheinland Low Blue light.
It has 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports AI Sky, AI Erase, Classic Film Filters.



Xiaomi Redmi 15 5G is powered by 2.3 GHz Octa Core Qualcomm 6s Gen3 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system Xiaomi Redmi 15 5G comes with?
A. Xiaomi Redmi 15 5G has Android 15.
Q. Which processor powers Xiaomi Redmi 15 5G?
A. It is powered by Qualcomm 6s Gen3 processor.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Xiaomi Redmi 15 5G has best price of Rs.20499.
Q. Does Xiaomi Redmi 15 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1080 x 2340 pixels.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. Xiaomi Redmi 15 5G has screen to body ratio of ~ 83.2%.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone has 7000 mAh.
Q. What is display size of this phone?
A. This phone comes with display size of 6.9 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This phone weighs 217 g.
| Name | Xiaomi Redmi 15 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,1080 x 2340 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 6s Gen3 Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,Dust Resistant |