On August 01, 2025, Xiaomi launched Xiaomi Redmi 15 5G (8GB RAM + 256GB). This phone comes at a price of Rs. 22499. The processor in it is Qualcomm 6s Gen3. This phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This mobile has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 6.9 inches Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 22499. This mobile is also available in 6GB+128GB and 8GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
On August 01, 2025, Xiaomi launched Xiaomi Redmi 15 5G (8GB RAM + 256GB). Xiaomi Redmi 15 5G (8GB RAM + 256GB) is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.22499. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 22499/- |
| Croma | 80 | Rs. 22499/- |
It comes with Android 15. This phone comes with 7000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 80.45 x 168.48 x 8.4 mm (height x width x thickness) and weighs 217 g.
Xiaomi Redmi 15 5G (8GB RAM + 256GB) comes with Color IPS Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 374 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has TÜV Rheinland Circadian Friendly, TÜV Rheinland flicker free, TÜV Rheinland Low Blue light.
It has 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports AI Sky, AI Erase, Classic Film Filters.



Xiaomi Redmi 15 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by 2.3 GHz Octa Core Qualcomm 6s Gen3 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Xiaomi Redmi 15 5G (8GB RAM + 256GB) comes with Android 15.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 7000 mAh.
Q. What is display resolution of this model?
A. This phone comes with display resolution of 1080 x 2340 pixels.
Q. Which processor powers Xiaomi Redmi 15 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. Xiaomi Redmi 15 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by Qualcomm 6s Gen3 processor.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 217 g.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. What is usb type of this phone?
A. This model features USB-C.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This phone has best price of Rs.22499.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Xiaomi Redmi 15 5G (8GB RAM + 256GB) are 80.45 x 168.48 x 8.4 mm.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Xiaomi Redmi 15 5G (8GB RAM + 256GB) comes with aspect ratio of 20.6:9.
| Name | Xiaomi Redmi 15 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,1080 x 2340 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 6s Gen3 Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,Dust Resistant |