Xiaomi released its Xiaomi Redmi 15C 5G on December 03, 2025. The Cost of this model is Rs. 15499. Xiaomi Redmi 15C 5G is powered by Mediatek 6300 processor. This phone has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This mobile has 50 MP + Auxiliary lens Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 6.9 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 15499. This mobile is also available in 6GB+128GB and 8GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + Auxiliary lens Dual |
Xiaomi released its Xiaomi Redmi 15C 5G on December 03, 2025. This model is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.15499. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 15499/- |
| Croma | 80 | Rs. 15499/- |
This phone features Android 15. It has 6000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). It weighs 211 g and measures 79.47 x 171.56 x 7.99 mm (height x width x thickness).
It comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 254 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Certified, TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified, TÜV Rheinland Flicker Free Certified, Contrast ratio: 1200:1, Color gamut: 83% NTSC.
There is 50 MP + Auxiliary lens Dual Rear Camera in Xiaomi Redmi 15C 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports HDR Mode, Night Mode, Auto Night Mode, Portrait Mode, Time-lapse.
There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor running in Xiaomi Redmi 15C 5G. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This model has best price of Rs.15499.
Q. Does Xiaomi Redmi 15C 5G support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 79.47 x 171.56 x 7.99 mm.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Xiaomi Redmi 15C 5G has screen to body ratio of ~ 82.1%.
Q. Which processor powers Xiaomi Redmi 15C 5G?
A. The processor in this phone is Mediatek 6300.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 33W.
Q. What is display size of this model?
A. This mobile comes with display size of 6.9 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 211 g.
| Name | Xiaomi Redmi 15C 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,720 x 1600 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + Auxiliary lens Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |