The Motorola Moto G37 from Motorola was launched on April 29, 2026. This mobile might come at a price of Rs. 21990. It is powered by Mediatek 6300 processor. This model has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This mobile has 50 MP Rear Camera with Dual LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5200 mAh |
| Camera | 50 MP |
The Motorola Moto G37 from Motorola was launched on April 29, 2026. This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.21990. Keep checking us for the latest price updates of this model.
It has Android 16. It has 5200 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.5 x 166.2 x 7.8 mm (height x width x thickness) and weighs 191 g.
This model comes with Color LCD Screen and display resolution of 720 x 1604 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 264 PPI (Pixels per inch). This Motorola phone also has HDR10.
There is 50 MP Rear Camera in Motorola Moto G37 with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor running in Motorola Moto G37. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system Motorola Moto G37 comes with?
A. Motorola Moto G37 has Android 16.
Q. What are dimensions of Motorola Moto G37?
A. The dimensions of this phone are 76.5 x 166.2 x 7.8 mm.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 84.3%.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 191 g.
Q. Which processor powers Motorola Moto G37?
A. This Phone is powered by Mediatek 6300 processor.
Q. When was Motorola Moto G37 launched?
A. On April 29, 2026, Motorola Moto G37 was launched.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 720 x 1604 pixels.
Q. What is display size of this phone?
A. Motorola Moto G37 has display size of 6.67 in.
Q. Does Motorola Moto G37 has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 20W.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model comes with 5200 mAh.
| Name | Motorola Moto G37 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,5200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,720 x 1604 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
| Camera | 50 MP Camera,Auto Focus,Flash,2K @ 30 fps QHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Water Proof |