On December 04, 2025, Realme launched Realme P4x 5G (8GB RAM + 256GB). This model comes at a price of Rs. 20999. The processor in it is Mediatek 7400 Ultra and this mobile has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 20999. You can also get this model in 6GB+128GB and 8GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.72 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On December 04, 2025, Realme launched Realme P4x 5G (8GB RAM + 256GB). This model is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.20999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 20999/- |
| Croma | 80 | Rs. 20999/- |
It features Android 15. This mobile has 7000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). It weighs 208 g and measures 75.95 x 165.85 x 8.39 mm (height x width x thickness).
It comes with Color LCD Screen (1B Colors) with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.72 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 391 PPI (Pixels per inch).
It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Google Lens, PRO, Hypertext, Scan, DOC SCANNER, TILT-SHIFT.




Realme P4x 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7400 Ultra processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This model has best price of Rs.20999.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 45W Ultra Charge.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. Which operating system Realme P4x 5G (8GB RAM + 256GB) comes with?
A. This mobile comes with Android 15.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model has 7000 mAh.
Q. When was Realme P4x 5G (8GB RAM + 256GB) launched?
A. On December 04, 2025, Realme P4x 5G (8GB RAM + 256GB) was launched.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Realme P4x 5G (8GB RAM + 256GB) comes with screen to body ratio of ~ 91.4%.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 208 g.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This phone has USB-C.
| Name | Realme P4x 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.72 inches,1080 x 2400 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7400 Ultra Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |