The OPPO K13 from OPPO was launched on April 21, 2025. The Cost of this model is Rs. 22440. OPPO K13 is powered by Qualcomm 6 Gen4 processor. This mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 22440. This model is also available in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The OPPO K13 from OPPO was launched on April 21, 2025. This mobile is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.22440. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 22440/- |
| Croma | 80 | Rs. 22999/- |
This phone features Android 15. This model comes with 7000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.1 x 163.2 x 8.5 mm (height x width x thickness) and weighs 208 g.
It comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 395 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Contrast Ratio: Static: 6000000:1, Dynamic: 12000000:1.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in OPPO K13 with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama.





There is 2.3 GHz Octa Core Qualcomm 6 Gen4 processor running in OPPO K13. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is screen to body ratio of OPPO K13?
A. It has screen to body ratio of ~ 86.5%.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 208 g.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile comes with 7000 mAh.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is price of OPPO K13?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.22440.
Q. Which operating system OPPO K13 comes with?
A. This phone has Android 15.
Q. What is usb type of this phone?
A. This mobile has USB-C.
Q. When was OPPO K13 launched?
A. The OPPO K13 was launched on April 21, 2025.
| Name | OPPO K13 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 6 Gen4 Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |